Starodawne hobby?

Wszelkiego rodzaju zbieranie różnych rzeczy znamy już od dzieciństwa, żetony z obrazkami, specjalne karty do gry, starsi kolekcjonowali znaczki pocztowe, a inni monety. Obecnie numizmatyka, bo tak nazywa się kolekcjonowanie monet to bardzo pasjonujące hobby.
Monety kolekcjonerskie są zazwyczaj wybijane z okazji różnych okazji, wypuszczane są całe serie monet lub tylko pojedyncze okazy.


Starodawne hobby? – galeria

opakowania jednorazowe

Foto: pixabay.com

opakowania jednorazowe

Foto: pixabay.com

Celem emisji monet kolekcjonerskich jest upamiętnianie ważnych rocznic, postaci i wydarzeń, w Polsce wybijaniem i emisją kolekcjonerskich pieniędzy zajmuje się Mennica Polska i Bank NBP. Za początek wypuszczania na rynek kolekcjonerskich monet w Polsce można uważać połowie lat 60. XX wieku. Niektóre z okazów są warte bajońskie sumy, szczególnie te wyprodukowane bardzo dawno, w pojedynczych egzemplarzach, upamiętniające jakieś niezwykłe, nadzwyczajne wydarzenia.

Monety kolekcjonerskie można zakupić w bankach, na…

Monety kolekcjonerskie można zakupić w bankach, na pocztach, portalach aukcyjnych, bezpośrednio od kolekcjonerów. By być prawdziwym numizmatą należy przeznaczyć na swoje okazy specjalne miejsce, tak by monety nie uległy zniszczeniu, ani zabrudzeniu. Najlepsze będą specjalne klasery na monety kolekcjonerskie, gdzie każdy z pieniędzy ma swoje miejsce, jest odpowiednio zabezpieczony przed działaniem środowiska.

W klaserach zazwyczaj przechowuje się monety niezbyt cenne, o niskiej wartości, dla starych i cennych okazów najlepsze będą przezroczyste pudełeczka, na każdą monetę. Można je oglądać nie biorąc do ręki. Monety bite przez Mennice Polską są wypuszczane na rynek w specjalnych foliowych opakowaniach by nie uległy zanieczyszczeniu, warto zatroszczyć się o takie opakowania dla wszystkich monet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.