Sennik w starożytności

Sennik jest zbiorem haseł, które służą interpretacji snów. Ma być pomocny w poznaniu własnego ‘ja’ oraz rozwiązywaniu codziennych problemów. Pierwszy zbiór haseł dotyczących snów powstał w starożytności, ponad 3 tysiące lat temu. Współczesne zbiory zostały uzupełnione o nowe pozycje, takie choćby jak telefon komórkowy czy komputer.


Do najstarszych słowników snu zaliczane są m…

Do najstarszych słowników snu zaliczane są m. in. senniki: asyryjski, babiloński, egipski, hebrajski czy muzułmański.
Sennik asyryjski został spisany na glinianych tablicach. Mieszkańcy Asyrii traktowali sen jako omen. Uważali, że jeśli podczas snu człowiek unosi się w powietrzu, to straci cały swój dobytek. Z kolei sennik babiloński dokonuje podziału na sny dobre i sny złe. Sny dobre są darem bogów, natomiast koszmary to zasługa demonów. Sennik babiloński został wyparty przez sennik egipski, który wzbogacono o zaklęcia.

Miały one pomóc w nie spełnieniu…

Miały one pomóc w nie spełnieniu się złych obrazów sennych. Sennik hebrajski wpisuje się w sferę sacrum, gdyż sny traktuje jako głos samego Boga. Natomiast muzułmanie wyróżniali sny prawdziwe( dobre, boskie )i fałszywe. Według nich koszmary można odczarować poprzez odprawienie stosownych rytuałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.