Sennik asyryjski

Ludzkość od dawna interesowała się znaczeniem snów. Ci, którzy poświęcili wiele uwagi interpretacji znaczenia obrazów sennych, stworzyli zbiór ‘uniwersalnych’ symboli. Wiedza dotycząca tejże symboliki przekazywana początkowo ustnie, została w końcu spisana i powielona drukiem. Tak powstawały pierwsze senniki.


A są to zwyczajnie alfabetyczne…

A są to zwyczajnie alfabetyczne bądź tematyczne zbiory i wyjaśnienia symboli, które pojawiają się najczęściej w snach. Współczesne zbiory bazują na starożytnych pierwowzorach, do których zalicza się m. in. sennik asyryjski.
Sennik asyryjski w niewielkim stopniu przypomina współczesne wersje słowników snu. Dotyczy to zarówno jego fizycznych jak i merytorycznych właściwości. Sennik asyryjski został spisany na glinianych tabliczkach. Zawarte w nim informacje wskazują, że Asyryjczycy uważali sny za złe omamy, które mogą doprowadzić człowieka do bankructwa.

Ten, któremu przyśniło się wzbijanie w…

Ten, któremu przyśniło się wzbijanie w przestworza, według asyryjskiego słownika snu, miał stracić cały swój ziemski dobytek. Odnaleziony sennik Asyryjczyków pochodzi z czasów panowania króla Asurbanipala. Nie jest to jedyny sennik starożytności. Tłumaczeniem snów zajmowali się również Babilończycy czy Egipcjanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.