Fajka to jeden z najstarszych przedmiotów służących do palenia tytoniu lub innych substancji. Składa się ona z ustnika, rurki i cybucha. Fajki ze względu na budowę dzieli się na dwa rodzaje: fajki współczesne, klasyczne oraz fajki niemieckie. Mogą być wykonane z drzewa np. dębowego, wiśniowego lub gruszkowego lub z ceramiki: porcelany i gliny, szkła, metalu, owoców tykwy albo kukurydzy, wykonywane z kości słoniowej lub rogów
Palenie fajki uważa się za bardziej szlachetną metodę palenia tytoniu niż palenie papierosów, jest to swego rodzaju sztuka nie tylko nałóg.


choroba lokomocyjna u dzieci

Foto: pixabay.com

Uważa się, że fajka do palenia…

Uważa się, że fajka do palenia tytoniu mniej szkodzi zdrowiu niż papierosy, gdyż palacze fajki zaciągają się mniej dymem tytoniowym lub wcale. Wymaga też od palącego spokoju wewnętrznego, opanowania i cierpliwości, a przez to kształtuje się i ćwiczy charakter osoby palącej. Dłuższe wypalanie się tytoniu powoduję, że osoba paląca nie wypali go tyle ile podczas palenia papierosów. Niektórzy uważają, że palenie fajki powoduję wady zgryzu oraz uszkodzenia zębów, jest też przyczyną nowotworów jamy ustnej.

fajka

Foto: pixabay.com

Palenie może prowadzić też do chorób układu krążenia takich jak zawał mięśnia sercowego czy choroba niedokrwienna serca lub miażdżyca zarostowa kończyn dolnych. Producenci już od dawna proponują wciąż nowe udoskonalenia poprzez różnego rodzaju filtry do fajek, które mają zmniejszyć szkodliwość palenia. Na rynku dostępne są filtry typu osadnikowego np. bibułkowe lub metalowe osadniki oraz filtry oczyszczające dym chemicznie np. filtry węglowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.