Jak zbierać i przechowywać nasiona?

Wydaje się, że nasiona nie są zbyt drogie, jednak gdy dysponujemy sporym ogrodem, okazuje się, że zakup nasion to spore koszty. Dlatego nawet niedoświadczony ogrodnik czy działkowicz – hobbysta może i powinien sam zbierać je na swoim zagonie.
Bardzo często to łatwe zadanie. Na przykład nasiona warzyw takich jak ogórek, pomidor, groch czy dynia łatwo wydobyć z owoców, po czym trzeba je delikatnie wysuszyć i potem przechować przez zimę w chłodnym i suchym pomieszczeniu, najlepiej w papierowej torbie.


Od czasu do czasu należy…

Od czasu do czasu należy do nich zajrzeć, sprawdzić, czy nie pojawiła się pleśń. Jeśli tak, należy się ich pozbyć. Nasiona zbóż to jeszcze prostsza sprawa. Kłosy się młóci, a ziarno przechowuje w przewiewnym miejscu. Warto też pokusić się o zebranie nasion kwiatów. W okresie usychania kwiatostanów, zbiera się je do papierowej torebki. Wystarczy pokruszyć kwiatostan, a nasiona same wypadną. Nasiona wszystkich roślin powinny być przechowywane z dala od źródła ciepła, chronione przed mrozem i światłem. Nie dopuszczamy do ich spleśnienia i innych uszkodzeń. Gdy nadejdzie pora siewu, z satysfakcją będziemy mogli wysiać własne nasiona. Niektóre gatunki roślin wymagają wczesnego siewu, nawet już w lutym, do skrzynek czy szklarni, po czym dojrzałe sadzonki przenosi się w stosownej porze do gruntu.

Inne nasiona sieje się wprost do gruntu, gdy gleba jest wystarczająco nagrzana. Wszystkie informacje, zarówno o terminie siewu, jak i sposobie pielęgnacji i warunkach uprawy danej rośliny znajdziemy w poradnikach dla początkujących ogrodników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.