Groch siewny Batuta

Groch siewny Batuta- odmiana żółtonasienna, wąskolistna, przeznaczona do uprawy na suche nasiona. Jedna z najplenniejszych odmian grochu siewnego, posiada wysoką zawartość białka. Rośliny cechują się bardzo dobrą sztywnością w czasie kwitnienia i dobrą przed zbiorem.
Wyróżnia się białymi kwiatami oraz żółtymi nasionami.


groch siewny batuta

Foto: pixabay.com

Strąki dość równomiernie dojrzewają, rzadko pękają…

Strąki dość równomiernie dojrzewają, rzadko pękają i rzadko osypują się z nasion. Od momentu siewu do osiągnięcia dojrzałości technicznej mija ok. 106 dni( odmiana średnio późna ), kwitnienie trwa średnio 16 dni. Groch siewny najlepiej rośnie na glebach kompleksu pszennego, żytniego bardzo dobrego lub zbożowo-pastewnego mocnego. Z siewem nie należy zwlekać, należy go wykonać już w połowie marca w obeschniętą glebę.

Nasiona należy wcześniej zaprawić przeciwko grzybom i wysiać je na głębokość 6-7 cm w rozstawie rzędów 15-20 cm. Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Po zbiorze przedplonu należy wykonać zespół uprawek pożniwnych. Przed orką zimową zastosować nawożenie fosforowo – potasowe. Wczesną wiosną, gdy pozwoli stan uwilgotnienia pola, trzeba wykonać uprawki przedsiewne, a także nawozić azotem. Zwalczanie chwastów stosuje się bezpośrednio po siewie. Gdy rośliny grochu osiągną 6-12cm wysokości.

groch siewny batuta

Foto: pixabay.com

Zabieg zwalczania strąkowca należy przeprowadzić w okresie zawiązywania pierwszych strąków, a następnie powtórzyć po 10 dniach Wszystkie zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zgodnie z zaleceniami IOR-u. Batuta jest odporna na choroby grzybowe takie jak fuzaryjne więdnięcie grochu, askochytozę, mączniaka rzekomego oraz mączniaka prawdziwego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.