Fajka pokoju, święta fajka lub kalumet to ozdobna i obrzędowa fajka części plemion północnoamerykańskich Indian. Taka fajka pokoju palona była podczas niektórych obrzędów religijnych, uroczystości społecznych i szczególnie ważnych spotkań towarzyskich oraz w trakcie modlitw indywidualnych. Fajek o charakterze ceremonialnym i magicznym nie palono dla przyjemności, do tego służyły zwykłe fajki. Palono w nich różne mieszanki dzikiego tytoniu oraz aromatycznych ziół.


fajka

Foto: pixabay.com

U Indian Ameryki Północnej takie mieszanki miały…

U Indian Ameryki Północnej takie mieszanki miały charakter halucynogenny.
Kalumet był palony między innymi podczas spotkań Indian różnych grup, a następnie podczas spotkań z białymi. Ceremonia palenie fajki pokoju przez przywódców obu stron bywała elementem mającym uwiarygodnić, w szczególności w oczach Indian szczerość intencji uczestników spotkania i podnieść rangę negocjacji, a także potwierdzić trwałość zawieranych umów i traktatów, porozumień.

fajka

Foto: pixabay.com

Rytuał palenia fajki pokoju był też bardzo…

Rytuał palenia fajki pokoju był też bardzo istotnym elementem innych i bardziej rozbudowanych uroczystości religijnych, takich ja na przykład: oczyszczający szałas potu, doroczny Taniec Słońca Indian Wielkich Równin. i innych ceremonii tubylczych plemion i ludów Ameryki. Współcześnie obrzędowy kalumet pozostaje elementem ważnych ceremonii wyznawców religii plemiennej i uczestników tubylczych w całej Ameryce Północnej. Fajki pokoju przekazywane są z pokolenia na pokolenie i są one otaczane specjalną czcią i opieką przez ich użytkowników. Muszą one być przede wszystkim przechowywane z specjalny sposób.

fajka

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.