Cygara a zdrowie

Cygara – badania wykazały, że cygara, a właściwie ich palenie może powodować raka jamy ustnej, płuc, przełyku, a także krtani. Dodatkowo, badania wykazały również ogromną zależność między rakiem trzustki a paleniem cygar.
Cygara palone bardzo często, tzn. codziennie znacznie podwyższają ryzyko choroby serca oraz płuc.


Podobnie jest z paleniem papierosów, ryzyko…

Podobnie jest z paleniem papierosów, ryzyko wzrasta wraz z częstotliwością palenia. Cygara różnią się od papierosów nie tylko wielkością, ale również zawartością tytoniu. Długość cygar może sięgać 40 cm albo i więcej. Papierosy są zwykle o podobnych rozmiarach. Zawartość tytoniu w cygarach może wahać się między 5 a 17 gramami tytoniu, papierosów to niewiele poniżej 1 grama. Wypalenie dużego cygara może zająć nawet do 2 godzin. W porównaniu z papierosem, którego wypalenie zajmuje mniej więcej 5 minut lub nieco dłużej, to kolosalna różnica. To, czy ryzyko jest duże, czy małe zależy w dużym stopniu od pochłanianego dymu.

Nawet jeśli nie palisz ani cygar, ani…

Nawet jeśli nie palisz ani cygar, ani papierosów możesz być narażony na ryzyko wystąpienia raka, jeśli często przebywasz w otoczeniu palących. Substancje, które są wydzielane z dymem są silnie toksyczne i kancerogenne. Ciekawe jest to, że palący papierosy częściej stają się nałogowymi palaczami, podczas gdy palacze cygar palą okazjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.