Banknoty fałszywe i stare

Wysokie ceny osiągają z pewnością fałszerstwa i błędnodruki. W cenie są na przykład podrabiane pieniądze okupacyjne, które były tylko i wyłącznie przeznaczone do sfinansowania podziemnej walki z okupantem, częsciowo produkowane w Londynie lub przez krajowy ruch oporu. Była to tak zwana komórka PWB 17, która wykorzystywała do produkcji oryginalne i wynoszone ze skarbca banku emisyjnego tak zwane numeratory.


Były to niezwykle trudne do…

Były to niezwykle trudne do podrobienia stemple, za pomocą których wybijane są oznaczenia serii i numery banknotów.
Fałszowane najczęściej były banknoty o większych nominałach czyli 100 i 500 złotych. Były to fałszerstwa wręcz doskonałe. Od oryginałów różniły się jednak kilkoma istotnymi szczegółami, które miały po prostu pozwolić osobom wtajemniczonym na rozpoznanie pieniędzy pochodzących z podziemnych drukarni. Jednak dla osób całkowicie postronnych banknoty stare tego typu były zupełnie nie do odróżnienia. Fałszerstwo zostało jednak odkryte przez okupanta, a duża część nakładu od razu i bez żadnej zwłoki zdjęta z rynku a następnie zniszczona.

Dlatego też egzemplarze, które ocalały i szczególnie…

Dlatego też egzemplarze, które ocalały i szczególnie te w dobrym stanie, uzyskują teraz aktualnie w stosunku do oryginału dużo wyższe ceny. Na przykład obiegowe, oryginalne banknoty z nominałem 500 złotych są wyceniane na około 300. Londyńskie i wychwycone przez okupanta, fałszerstwo kosztuje co najwyżej 2, 5 tysiąca złotych. W pełni nieostemplowane egzemplarze fałszywek w stanie UNC są tak rzadkie, że praktycznie bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.