Jest to pieniądz papierowy, który jest emitowany przez dany bank, jest on płatniczym środkiem w danym państwie lub na danym terytorium.
Jest to pieniądz papierowy, który jest emitowany przez dany bank, jest on płatniczym środkiem w danym państwie lub na danym terytorium. Hobby, które skupia się wokół monet i banknotów to numizmatyka.


Banknot jest wytworzony z papieru, rzadziej innego…

Banknot jest wytworzony z papieru, rzadziej innego materiału. Banknot posiada swoje dwie strony- awers, czyli przednią stronę oraz rewers czyli tylną. Banknoty zawierają: odpowiedni nominał, zabezpieczenia, znaki dla osób niewidomych, nazwę emitenta oraz podpis jej prezesa. Banknoty i bilon nazywane są popularnie gotówką, za którą płacimy za towary bądź usługi. Pierwszy z nich pojawił się w IX w. n. e w Chinach. Polskie” sztuki” są emitowane przez Narodowy Bank Polski; a pierwsze z nich zostały wpuszczone w obieg w 1794 roku. Każdy z nich posiada swoje zabezpieczenie, które chronią przed oszustami.

Te, które są obecnie stosowane…

Te, które są obecnie stosowane zostały wpuszczone na rynek w 1995 roku i na każdym z nich widnieje data emisji 25 marca 1994 r. Spotyka się na nich Władców polskich- z wizerunkiem Zygmunta I Starego, Władysława II Jagiełły oraz Bolesława I Chrobrego i kilku innych. Występują następujące nominały to: 10, 20, 50 oraz 100 i 200 zł. Możemy je wypierać ze swojego konta za pomocą bankomatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.